SZPOTAWOŚĆ STÓP
Ostatnio omówiłem wadę stóp w postaci koślawości stóp. Przeciwieństwem tej wady jest szpotawość stóp. Tym razem dochodzi do zniekształcenia osi mechanicznej kończyny w przeciwnym kierunku.
Szpotawość Stóp
Obserwując osobę z tyłu możemy zauważyć załamanie na linii pomiędzy podudziem a stopą. W przypadku szpotawości dochodzi do mocniejszego obciążenia brzegu zewnętrzne
Możemy zaobserwować na podeszwie buta ścieranie brzegu zewnętrznego. Taka wada dotyczy nie tylko stopy ale stanowi podłoże do zmian występujących powyżej. Zaburzenie ulegają siły oddziaływujące bezpośrednio na staw kolanowy, biodrowy i kręgosłup. Można powiedzieć że w tym przypadku dochodzi do rozciągnięcia mięśni grupy zewnętrznej podudzia. Brak balansu pomiędzy tymi grupami mięśniowymi doprowadza najczęściej do zmian o charakterze globalnym.
Szpotawość stóp – zmiana w stawie kolanowym
Zmiana oprócz stopy będzie dotyczyła stawu kolanowego. Brak wczesnej diagnozy i leczenia, szpotawość stóp będzie miała przełożenie na wyższe segmenty. Bardzo często nasuwa się pytanie kiedy i w którym momencie powinniśmy reagować na zmianę?
Można jednoznacznie stwierdzić czym szybciej zostanie rozpoznana zmiana i wprowadzone mechanizm ją korygujące tym lepiej. Nie należy zwlekać z diagnostyką i leczeniem.
Jak w takim razie skutecznie leczyć szpotawość stóp?
Leczenie Szpotawości Stóp
Następnie należy zacząć jak zwykle od diagnostyki, która stwierdzi daną zmianę oraz jej podłoże i charakter. Badający pomoże nam odnaleźć właściwy kierunek leczenia.
W większości przypadków do leczenia takich zaburzeń służy indywidualna wkładka ortopedyczna korygująca zmiany. Takie narzędzie możemy zastosować w przypadku, kiedy zmiana ma podłoże funkcjonalna. Jeśli natomiast zmiana ma bardziej zaawansowane charakter i dotyczy stawu kolanowego i stawu biodrowego, niejednokrotnie konieczna jest interwencja lekarska. Aby uniknąć tak znaczących zmian należy regularnie się badać i stosować profilaktykę.
Aby uchwycić zmiany zwłaszcza w okresie wzrostu konieczna jest diagnostyka nie później niż co 3 miesiące
Należy również pamiętać, że zmiana części dystalnej mogą powodować inne zmiany o charakterze globalnym.